Zadanie 37 – Ureaza

Brak komentarzy

EMpyloriŹródło

Choroba wrzodowa żołądka polega na obecności ubytków w błonie śluzowej, jej najczęstszą przyczyną jest zakażenie Helicobacter pylori. H. pylori jest bakterią Gram (-),posiada 6 rzęsek dzięki którym może poruszać się i przedostawać pod warstwę błony śluzowej gospodarza oraz adhezyjny, które umożliwiają jej przyleganie o nabłonka żołądka. W diagnostyce zakażenia H. pylori jest wykorzystywany test na wytwarzanie ureazy. Technika ta polega na podaniu pacjentowi roztworu mocznika znakowanego radioaktywnym izotopem węgla, który jest rozkładany przez obecne w błonie śluzowej bakterie. Produktem tej reakcji jest dwutlenek węgla i amoniak. Część powstającego dwutlenku węgla będzie wydychana przez pacjenta i dzięki znakowaniu radioaktywnym izotopem może być wykrywana.

  1. Uwzględniając warunki panujące w żołądku wyjaśnij znaczenie wytwarzania ureazy dla H. pylori.
  2. Opisany powyżej test można również przeprowadzić podając radioaktywny izotop azotu zamiast węgla. Podaj sposób w jaki znakowany azot będzie wydalany oraz ustal czy wynik zostanie uzyskany szybciej czy wolniej niż w przypadku testu opisanego w tekście.
  3. W takcie gastroskopii można wykonać także szybki test ureazowy – lekarz pobiera wycinek z błony śluzowej żołądka, który następnie umieszcza się na papierku wskaźnikowym nasączonym mocznikiem. Na jaki kolor zabarwi się bibuła w przypadku wyniku dodatniego?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s