Zadanie 35 – Enzymy w medycynie

Brak komentarzy

Creatine_kinase.png

Źródło

Enzymy są syntezowane w komórkach i głównie tam pełnią swoje funkcje, jedynie nieliczne są wydzielanie do przestrzeni pozakomórkowej. Niektóre enzymy są wspólne dla większości komórek, inne nie, dlatego każda tkanka, ze względu na swoją funkcję i reakcje jakie w niej zachodzą, charakteryzuje się specyficznym profilem enzymatycznym. Dzięki temu na podstawie zmian poziomów enzymów możemy wnioskować o lokalizacji zamian chorobowych zachodzących w organizmie.

Przykładem enzymu wykorzystywanego w diagnostyce jest kinaza kreatynowa (CK), katalizująca przemianę kreatyny w fosfokreatynę przy udziale ATP. Komórki charakteryzujące się dużym zużyciem energii zawierają duże ilości tego enzymu. CK jest zbudowana z dwóch podjednostek: M i B, wyróżniamy  jej 3 izoenzymy. W mózgu i tkance nerwowej występuje CK-BB, w mięśniach poprzecznie prążkowanych i sercu występują 2 izoenzymy: CK-MM i CK-MB, który jest charakterystyczny dla serca.

 

  1. Podaj przykład enzymu działającego pozakomórkowo oraz narząd  w którym pełni swoją funkcję.
  2. Aktywność CK rośnie już w 3-6 godzinie po zawale. Wyjaśnij dlaczego oznaczanie całkowitej aktywności CK w osoczu nie jest specyficzną metodą wykrywania zawału serca.
  3. Podaj przykład badania, innego niż laboratoryjne, które może pozwolić na rozpoznanie zawału mięśnia sercowego.
  4. Podaj najwyższą rzędowość struktury CK. Swój wybór uzasadnij.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s