Enzymy są syntezowane w komórkach i głównie tam pełnią swoje funkcje, jedynie nieliczne są wydzielanie do przestrzeni pozakomórkowej. Niektóre enzymy są wspólne dla większości komórek, inne nie, dlatego każda tkanka, ze względu na swoją funkcję i reakcje jakie w niej zachodzą, charakteryzuje się specyficznym profilem enzymatycznym. Dzięki temu na podstawie zmian poziomów enzymów możemy wnioskować o lokalizacji zamian chorobowych zachodzących w organizmie.
Przykładem enzymu wykorzystywanego w diagnostyce jest kinaza kreatynowa (CK), katalizująca przemianę kreatyny w fosfokreatynę przy udziale ATP. Komórki charakteryzujące się dużym zużyciem energii zawierają duże ilości tego enzymu. CK jest zbudowana z dwóch podjednostek: M i B, wyróżniamy jej 3 izoenzymy. W mózgu i tkance nerwowej występuje CK-BB, w mięśniach poprzecznie prążkowanych i sercu występują 2 izoenzymy: CK-MM i CK-MB, który jest charakterystyczny dla serca.
- Podaj przykład enzymu działającego pozakomórkowo oraz narząd w którym pełni swoją funkcję.
- Aktywność CK rośnie już w 3-6 godzinie po zawale. Wyjaśnij dlaczego oznaczanie całkowitej aktywności CK w osoczu nie jest specyficzną metodą wykrywania zawału serca.
- Podaj przykład badania, innego niż laboratoryjne, które może pozwolić na rozpoznanie zawału mięśnia sercowego.
- Podaj najwyższą rzędowość struktury CK. Swój wybór uzasadnij.