Zadanie 17 – Plazmodesmy

Brak komentarzy

Edward Tangl, w Czerniowcach, w roku 1879 odkrył połączenia cytoplazmatyczne między komórkami i już wtedy zwracał uwagę na ich rolę w przemieszczaniu się substancji między tymi komórkami, co wskazywało na brak całkowitej autonomii komórek roślinnych (…) W 1901 roku Edward Strasburger nazwał te połączenia plazmodesmami. W chwili obecnej wiemy znacznie więcej na temat plazmodesm, ale ciągle nasza wiedza nie jest pełna.

Zmiany w komunikacji symplastowej poprzez zmianę liczby plazmodesm oraz ich przepustowości wskazują na precyzyjną regulację tego procesu. Oznacza to, że plazmodesmy i komunikacja symplastowa stanowią istotny czynnik wpływający na różnicowanie komórek oraz morfogenezę roślin(…). Istotne znaczenie dla uzmysłowienia sobie roli komunikacji symplastowej, ma również stwierdzenie, że zmiana programu ekspresji genów jest skorelowana ze zmianami w komunikacji symplastowej, wyrażającej się zmianą liczby plazmodesm oraz ich przepustowości. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, że dzięki istnieniu PD zachowana jest ciągłość plazmolemy, ER i cytozolu komórek, co wskazuje na fundamentalne znaczenie ciągłości struktury w funkcjonowaniu organizmu roślinnego.

Źródło: KOMUNIKACJA SYMPLASTOWA I JEJ ROLAW ROZWOJU ROŚLIN; J. WRÓBEL-MAREK, K. KULIŃSKA-ŁUKASZEK, E. KURCZYŃSKA; Postępy biologii komórki nr 42

  1. Podaj 2 inne czynniki poza ilością plazmodesm od których zależy szybkość transportu substancji przez te połączenia.
  2. Jake substancje poza czynnikami regulującymi wzrost rośliny mogą być transportowane przez plazmodesmy? Wyjaśnij znaczenie ich transportu dla rośliny.
  3. Poza wirusami, u roślin wykształciły się prostsze formy patogenów – wiroidy. Uwzględniając budowę komórki roślinnej i patogenu uzasadnij możliwość jej zainfekowania przez wiroidy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s