Zadanie 2 – Hemoglobina

Brak komentarzy

Hemoglobina (Hb) jest metaloproteiną. Białko to stanowi 95% suchej masy erytrocytów, bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, a dużo lepiej w słabych zasadach. Do najważniejszych jej zadań należy przenoszenie tlenu. Hb składa się z czterech polipeptydowych łańcuchów globinowych. Do każdego z nich przyłączony jest osobnym wiązaniem koordynacyjnym hem. W cząsteczce hemoglobiny znajdują się dwa łańcuchy globinowe alfa (141 aminokwasów) i dwa beta lub gamma (146 aminokwasów). Grupa prostetyczna – hem składa się z protoporfiryny IX i jednego atomu dwuwartościowego żelaza. Cztery wiązania koordynacyjne atomu żelaza wiążą się z czterema atomami azotu w pierścieniach pirolowych hemu, piąte natomiast służy do połączeń z białkiem przez pierścień imidazolowy histydyny, a do szóstego może być dołączony odpowiedni ligand, np. tlen, tlenek węgla lub tlenek azotu. Jedna cząsteczka hemoglobiny może wiązać 4 cząsteczki O2, a także CO lub NO.

Źródło: Skrypt do ćwiczeń z biochemii pod redakcją Tomasza Francuza

 1. Do której grupy zaliczamy metal znajdujący się w grupie prostetycznej hemoglobiny – makro-, mikro- czy ultraelementów?
 2. Określ najwyższą rzędowość struktury hemoglobiny. Odpowiedź uzasadnij odnosząc się do jej budowy.
 3.  Wymiana gazowa polega na dyfuzji gazów pomiędzy tkankami a krwią. Do tkanek jest transportowany tlen, natomiast odbierany tlenek węgla (IV). W jakiej postaci są transportowane te gazy we krwi?

ODPOWIEDŹ

 1. Mikroelementy
 2. Ma strukturę IV rzędową, ponieważ składa się z 4 łańcuchów polipeptydowych.
 3. Tlen: z hemoglobiną w postaci oksyhemoglobiny oraz rozpuszczony w osoczu. Tlenek węgla (IV): w postaci jonów wodorowęglanowych, niewielka część w formie związanej z hemoglobiną (karbaminohemoglobina) lub rozpuszczonej w osoczu.

Podobne zadania na maturze:

 1. Maj 2018 (struktura białek)
 2. Maj 2016 (transport gazów oddechowych)
 3. Maj 2015 (struktura białek)
 4. Czerwiec 2015 (struktura białek)
 5. Czerwiec 2013 (transport gazów oddechowych)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s