Hemoglobina (Hb) jest metaloproteiną. Białko to stanowi 95% suchej masy erytrocytów, bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, a dużo lepiej w słabych zasadach. Do najważniejszych jej zadań należy przenoszenie tlenu. Hb składa się z czterech polipeptydowych łańcuchów globinowych. Do każdego z nich przyłączony jest osobnym wiązaniem koordynacyjnym hem. W cząsteczce hemoglobiny znajdują się dwa łańcuchy globinowe alfa (141 aminokwasów) i dwa beta lub gamma (146 aminokwasów). Grupa prostetyczna – hem składa się z protoporfiryny IX i jednego atomu dwuwartościowego żelaza. Cztery wiązania koordynacyjne atomu żelaza wiążą się z czterema atomami azotu w pierścieniach pirolowych hemu, piąte natomiast służy do połączeń z białkiem przez pierścień imidazolowy histydyny, a do szóstego może być dołączony odpowiedni ligand, np. tlen, tlenek węgla lub tlenek azotu. Jedna cząsteczka hemoglobiny może wiązać 4 cząsteczki O2, a także CO lub NO.
Źródło: Skrypt do ćwiczeń z biochemii pod redakcją Tomasza Francuza
- Do której grupy zaliczamy metal znajdujący się w grupie prostetycznej hemoglobiny – makro-, mikro- czy ultraelementów?
- Określ najwyższą rzędowość struktury hemoglobiny. Odpowiedź uzasadnij odnosząc się do jej budowy.
- Wymiana gazowa polega na dyfuzji gazów pomiędzy tkankami a krwią. Do tkanek jest transportowany tlen, natomiast odbierany tlenek węgla (IV). W jakiej postaci są transportowane te gazy we krwi?
ODPOWIEDŹ
- Mikroelementy
- Ma strukturę IV rzędową, ponieważ składa się z 4 łańcuchów polipeptydowych.
- Tlen: z hemoglobiną w postaci oksyhemoglobiny oraz rozpuszczony w osoczu. Tlenek węgla (IV): w postaci jonów wodorowęglanowych, niewielka część w formie związanej z hemoglobiną (karbaminohemoglobina) lub rozpuszczonej w osoczu.
Podobne zadania na maturze:
- Maj 2018 (struktura białek)
- Maj 2016 (transport gazów oddechowych)
- Maj 2015 (struktura białek)
- Czerwiec 2015 (struktura białek)
- Czerwiec 2013 (transport gazów oddechowych)