Zadanie 1 – Woda

Brak komentarzy

Woda jest najbardziej rozpowszechnionym, a zarazem najważniejszym związkiem chemicznym na naszej planecie. To jedyna substancja występująca w trzech stanach skupienia. Woda, jako ciecz i lód, pokrywa 70% powierzchni Ziemi, a jako para wodna jest istotnym składnikiem otaczającej atmosfery. Odgrywa ogromną rolę w przyrodzie. Jest niezbędna do procesów życiowych organizmów żywych i roślin m.in. w procesie fotosyntezy, w procesach geochemicznych np. w wietrzeniu skał. Woda, dzięki dużej pojemności cieplnej (magazynowaniu olbrzymiej ilości ciepła), chroni organizmy żywe przed przegrzaniem i przeziębieniem, a także, na skutek niezwykłej rozszerzalności temperaturowej, powierzchniowa warstwa wody zamarzając, nie tonie, lecz pozostaje na powierzchni (…)

Źródło: „Rola wody w życiu człowieka i środowisku” Beata Łubkowska

  1. Wyjaśnij jakie znaczenie dla organizmów wodnych ma anormalna rozszerzalność temperaturowa wody (w temperaturze 4 stopni Celsjusza ma większą gęstość niż w temperaturze 0 stopni Celsjusza)?
  2. Jaka właściwość wody warunkuje jej wysokie ciepło parowania?

 

ODPOWIEDŹ

  1. Dzięki temu lód ma mniejszą gęstość iż woda, dlatego unosi się na powierzchni i izoluje od zimna głębsze, cieplejsze warstwy wody, które stanowią środowisko życia dla organizmów wodnych.
  2. Zdolność do tworzenia wiązań wodorowych.

 

Podobne zadanie na maturze:

  1. Maj 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s